Krovna kategorija: Otroci in družina Pravno področje: Družinsko pravo Konkretna pravica/dolžnost: Enostranska posvojitev |
Ali pravico lahko uveljavlja par v sklenjeni zakonski/partnerski zvezi? DA. Enostranska posvojitev je možna. Partner_ka v partnerski zvezi lahko enostransko posvoji otroka svoje_ga partnerke_ja. Ali pravico lahko uveljavlja par v zunajzakonski skupnosti/nesklenjeni partnerski zvezi? DA. Enostranska posvojitev je možna. Partner_ka v nesklenjeni partnerski zvezi lahko enostransko posvoji otroka svoje_ga partnerke_ja. |
Kako uveljaviš pravico?
1. Vloga oz. predlog za posvojitev
Bodoča_i posvojitelj_ica vloži prošnjo za posvojitev neposredno na sodišče (brez predhodnega postopka na centru za socialno delo, v nadaljevanju CSD). Sodišče odloči v nepravdnem postopku na podlagi mnenja CSD.
2. Postopek odločanja o posvojitvi
Postopek odločanja o posvojitvi vodi okrožno sodišče v nepravdnem postopku. Sodišče preveri, ali so izpolnjeni pogoji za posvojitev (212.–218. člen Družinskega zakonika) in ali je posvojitev v korist otroka.
Pravnomočno sodno odločbo sodišče v 15 dneh posreduje na CSD, ki vpiše podatke v centralno zbirko podatkov na področju posvojitev in na upravno enot, ki posvojitev vpiše v matični register.
Pravna podlaga (zakon):
Družinski zakonik (Uradni list RS, št. 15/17).
Relevantna sodna praksa:
Sklep Vrhovnega sodišča RS II Ips 462/2009 z dne 28. 1. 2010.
Predvidene spremembe:
Ni predvidenih sprememb. V Zakonu o partnerski zvezi (Uradni list RS, št. 33/16) je v 2. in 3. členu izrecno določeno, da istospolna_i partnerja_ki (ne glede na to, ali sta sklenila zvezo ali ne) skupaj ne moreta posvojiti otroka niti nista upravičena_e do oploditve z biomedicinsko pomočjo.